Dwa miasta, dwa światy – Bielsko-Biała

Złożona z dwóch dawniej osobnych miejscowości, co więcej, należących do różnych regionów, Bielsko-Biała leży niedaleko od Żywca, Wisły, Szczyrku, a także kilkadziesiąt kilometrów od polsko-czeskiego Cieszyna. Miasto to łączy zabudowę dawnego przemysłu oraz pięknych gmachów i kamienic, którym zawdzięcza określenie „Mały Wiedeń”. Co ciekawe należy do największych pod względem liczby mieszkańców miast regionu. Chętnie odwiedzane jest przez turystów, często jako jedno z miejsc na trasie wycieczki ze względu na bliskość gór oraz piękne zabytki, dlatego na podróżnych czeka tu rozbudowana baza noclegowa. Żeby zatrzymać się tu na dłużej – a z pewnością warto – znajdziemy wiele różnych obiektów, od schronisk po hotele, oferujących noclegi. Bielsko-Biała jest pod tym względem zróżnicowana i każdy znajdzie coś, co będzie mu odpowiadać.

Bielsko-Biała stanowi ważny węzeł kolejowy i drogowy. W mieście tym znajdą się zakątki, które przypadną do gustu zarówno wielbicielom aktywnego wypoczynku, jak i turystyki kulturowej. Znajdują się tu przepiękne naturalne tereny z górami, na które można wejść lub wjechać kolejką, jak Szyndzielnia, Kozia Góra, Klimczok, Dębowiec, Równia, do których z centrum miasta dotrzemy przez rozległy leśny park. Wokół nie brakuje szlaków pieszych i rowerowych, a na Dębowcu i Równi uprawiać można narciarstwo, jazdę na snowboardzie i skoki narciarskie. Pod Szczytem Szyndzielni znajduje się alpinarium, czyli górski ogród botaniczny. Na bielskiej starówce spotkamy natomiast piękne przykłady architektury secesyjnej i eklektycznej, a także starszej, przede wszystkim sakralnej.

Do najpiękniejszych i najbardziej rozpoznawanych budynków należy gmach Teatru Polskiego, ratusz, dworzec, piękne kamienice i wille. Do najbardziej charakterystycznych obiektów należy zamek Sułkowskich, który wznosi się na niewielkim wzgórzu w samym centrum miasta. W jego wnętrzu znajduje się Muzeum Historyczne, prezentujące również bogatą kolekcję dzieł sztuki. Warto odwiedzić też Muzeum Techniki i Włókiennictwa, które znajduje się w dawnej fabryce sukna. To właśnie ten przemysł był przez stulecia dominujący na terenie Bielska, z przyłączoną do niego później jako część miasta osadą Biała, i miał wpływ na jego rozwój. W muzeum zobaczymy maszyny i urządzania, które wykorzystywane były w kolejnych etapach produkcji, a także ekspozycje związane z przemysłem metalurgicznym, drukarstwem czy pożarnictwem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>