Gdańsk dla miłośników kultury

Gdańsk to jedno z największych polskich miast. Z powodu swego położenia stał się on miastem o wielkim znaczeniu, również jeśli chodzi o kulturę. Znajdziemy tu nie tylko kina, muzea i teatry, oferujące aktualne propozycje kinowe czy teatralne, ale także wachlarz corocznych wydarzeń kulturalnych, mających już swoją tradycję. By skorzystać w pełni z możliwości, jakie niesie to miasto, nie wystarczy nam jeden dzień. Trzeba przyjechać tu na dłużej. Znalezienie noclegu w Gdańsku nie powinno jednak sprawić nikomu problemu, ze względu na szeroko rozwiniętą bazę noclegową (meteor-turystyka.pl/noclegi,gdansk,0.html). Wystarczy, że wpiszemy w wyszukiwarkę „noclegi Gdańsk”, a będziemy mieli do wyboru różne oferty miejsc noclegowych w hotelach, schroniskach, pensjonatach czy apartamentach.

W Gdańsku funkcjonuje kilka teatrów, w tym Gdański Teatr Szekspirowski oraz Teatr Wybrzeże. W mieście znajdziemy też jeden z najstarszych polskich teatrów lalkowych – Miejski Teatr Miniatura. Gdańsk jest również gospodarzem wielu imprez teatralnych, z których wymienić warto m.in. Gdański Festiwal Tańca, Ogólnopolski Festiwal Sztuk Autorskich i Adaptacji oraz Festiwal Wybrzeże Sztuki. Również fani opery oraz muzyki poważnej będą zadowoleni z gdańskiej oferty kulturowej. Mieści się tutaj Polska Filharmonia Bałtycka oraz Opera Bałtycka. W tym nadmorskim kurorcie odbywają się takie imprezy, jak Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie czy Międzynarodowy Bałtycki Konkurs Pianistyczny. To jednak tylko fragment oferty kulturalnej miasta. Znajdziemy tu również kilkanaście muzeów oraz galerii sztuki. Do najważniejszych z nich można zaliczyć Muzeum Narodowe, ze swoimi bogatymi zbiorami oraz Europejskie Centrum Solidarności. Osoby zainteresowane bardziej historią samego miasta powinny też zwiedzić Muzeum Historyczne Miasta Gdańska oraz Narodowe Muzeum Morskie. Te dwie ostatnie instytucje posiadają zbiory w kilku lokalizacjach, jednak część z nich bez problemu znajdziemy w okolicach miejsc często odwiedzanych przez turystów. Gdańsk posiada też ciekawe zbiory biblioteczne oraz ofertę kinową dużych multipleksów, jak i mniejszych kin kameralnych. Od kilku lat działa tutaj też Centrum Hewelianum, gdzie można zwiedzać wystawy interaktywne dotyczące historii oraz nauki. Życie kulturalne jest tu bardzo bogate, a obok imprez cyklicznych możemy spotkać mniej popularne, ale równie ciekawe wydarzenia. Nierzadko odbywają się one wprost na gdańskich ulicach. Warto więc mieć szeroko otwarte oczy podczas naszej wizyty w tym mieście.

Jedno przemyślenie nt. „Gdańsk dla miłośników kultury

  1. Gdańsk to super miejsce na wakacje. Przez większość naszego urlopu w tym mieście była brzydka pogoda, a my i tak się świetnie bawiliśmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>