Jezioro Czorsztyńskie w Niedzicy

Niedzica jest niewielką górską miejscowością. Jest to miejsce bogate w zabytki, różnego rodzaju bogactwa naturalne, ciekawe miejsca, a także wiele wspaniałych atrakcji, takich jak na przykład spływ przełomem Dunajca. Skoro już wspomnieliśmy o Dunajcu to przypominamy, że odwiedziliśmy miejscowość Biały Dunajec [więcej informacji: Biały Dunajec / 123nocuj.pl] udając się szlakiem ludowej rzeźby. Wracając jednak do tematy Niedzicy elementem krajobrazu tego miejsca chyba najbardziej rozpoznawalnym przez wszystkich jest Jezioro Czorsztyńskie leżące między Niedzicą a Czorsztynem.

Jezioro Czorsztyńskie jest sztucznym zbiornikiem wodnym. Powstało ono w wyniku budowy zapory na Dunajcu, która miała być ochroną przed powodziami, często nawiedzającymi te tereny w przeszłości. Nie ulega też wątpliwości, że dzięki utworzeniu Zalewu Niedzica zyskała swój osobisty urok. Niestety spiętrzenie wód Dunajca miało też swoje negatywne skutki, takie jak na przykład zalanie wielu okolicznych terenów, na których znajdowały się najstarsze budynki w tym rejonie. Przeniesiono je jednak na znajdujący się na Jeziorze Czorsztyńskim półwysep, gdzie obecnie istnieje skansen.

Podczas sezonu turystycznego, czyli w okresie letnim istnieje możliwość skorzystania z rejsu statkiem po Jeziorze Czorsztyńskim. Po obu stronach jeziora – w Czorsztynie i w Niedzicy znajdują się średniowieczne zamki, a rejs umożliwia nam obejrzenie ich obu nie tylko z zewnątrz – statek zatrzymuje się przy brzegach, dzięki czemu możemy spokojnie udać się na zwiedzanie, po którym z powrotem wsiadamy na łódkę i wracamy do miejsca, w którym zaczął się rejs.

Nie ulega żadnym wątpliwościom fakt, że Niedzica jest miejscem, które warto odwiedzić przy okazji wędrówek po Pieninach [więcej informacji: Pieniny / Encyklopedia PWN]. Jest to miejscowość, w której okolicach znajduje się cała masa obiektów oraz możliwości spędzania wolnego czasu. Dodatkowo walory turystyczne tego miejsca podnosi baza noclegowa [więcej informacji: Niedzica / meteor-turystyka.pl]. Zdecydowanie warto zwrócić uwagę na ofertę willi "Pienińska". Wszystkie pokoje są w pełni wyposażone, dostęp mamy tutaj również do łazienki oraz aneksu kuchennego, dodatkowo część pokoi posiada balkony, z których rozpościera się piękny widok na Jezioro Czorsztyńskie oraz Trzy Korony, czyli najwyższy szczyt Pienin.

Niedzica bez wątpienia jest miejscowością dobrą do rozwijania się turystyki ze względu na bogactwa tego rejonu. Warto odwiedzić tę niewielką miejscowość leżącą u samych stóp Pienin, żeby przekonać się o tym osobiście – po pierwszej wizycie na pewno wrócimy tu jeszcze nie raz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>