Pomysł na weekend – Świdnica

Wyjazd weekendowy znacznie różni się od typowego, wakacyjnego bądź urlopowego wyjazdu. Ten drugi rodzaj spędzenia wolnego czasu na celu ma przede wszystkim zregenerowanie się, nabranie sił na kolejny trudny rok w pracy bądź na uczelni. W przypadku wypadu na weekend sprawa ma się nieco inaczej. Ten nie wymaga zazwyczaj większych przygotowań, dużo rzeczy załatwić można z dnia na dzień, a sam wyjazd często ma charakter edukacyjny – mniej nam zależy na wylegiwaniu się na słońcu, a bardziej chcemy coś zwiedzić i zobaczyć.

Idealnym kierunkiem spełniającym te wymagania jest dolnośląskie miasto – Świdnica. Posiada ona bardzo bogatą i burzliwą historię, której owoce podziwiać możemy do dziś. Zaliczyć do nich należy przede wszystkim budynki o charakterze sakralnym. Wśród nich najważniejsze są: Kościół Pokoju pod wezwaniem Trójcy Świętej oraz katedra świętych Stanisława i Wacława. Ta pierwsza początkowo służyła protestantom. Powstała, obok kościołów w Jaworze i Głogowie, za zgodą Ferdynanda III. Protestanci mieli znacznie ograniczoną wolność wyznaniową, w związku z czym, gdy już dostali zgodę na budowę świątyni, chcieli, ażeby mogła ona pomieścić jak najwięcej wiernych. I tak Kościół Pokoju w swoich najlepszych czasach mógł zmieścić przeszło osiem tysięcy ludzi (z czego trzy tysiące miało miejsca siedzące). Do dzisiaj zachowały się barokowe organy, loża Hochbergów, którzy wyłożyli znaczną część pieniędzy na budowę przybytku oraz wreszcie sam ołtarz. Zamówiono go na setną rocznicę powstania kościoła i zamontowano w 1753 roku. Będąc w tym miejscu warto spojrzeć także w górę. Stropy zdobią bowiem malowidła przedstawiające sceny z życia świętych. Jest to unikat tego typu na skalę europejską i nieroztropnie byłoby go przegapić. Drugim ważnym kościołem jest wspomniana katedra. Jej wizytówką jest jedna z najwyższych wież kościelnych w Europie, licząca sto trzy metry.

A co poza budynkami sakralnymi? Jak w prawie każdym mieście, bardzo ważnym elementem jest rynek miejski. Jak zawsze stanowi on swoiste centrum kulturowe i rozrywkowe, otoczone licznymi barami i restauracjami. W samym jego centrum znajduje się gotycki ratusz, który został zaadaptowany do tej funkcji w XIII wieku, pierwotnie był domem kupieckim.

Odwiedzając Świdnicę należy zadbać także o miejsce na noc. Jeśli chodzi o noclegi, to Świdnica może zaoferować miejsce w pokojach hotelowych lub hostelach. Nawet amatorzy spania pod chmurką znajdą coś dla siebie, a konkretnie miejsce na polu namiotowym. Baza noclegowa jest rozbudowana i nie powinno być żadnych problemów z dobraniem opcji dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>