Poznaj sekrety Lublina

Lublin to niezwykłe miasto, które kryje przede wszystkim bogatą historię. Aby w pełni ją poznać, koniecznie trzeba zwiedzić Muzeum Lubelskie, które ma całkiem sporo oddziałów. Warto przede wszystkim udać się do Muzeum Historii Miasta Lublina. Mieści się ono w zabytkowej średniowiecznej Bramie Krakowskiej, która niegdyś strzegła Starego Miasta. Muzeum ma aż pięć kondygnacji, na których pokazano historię od VI aż do XX wieku. Ekspozycje składają się ze zbiorów archeologicznych, obrazów, wyrobów rzemieślniczych, dokumentów, zdjęć itp. Pierwsza kondygnacja to oczywiście najstarsze dzieje Lublina. Można zobaczyć tu przede wszystkim cenną kopię przywileju lokacyjnego, dzwon zegarowy i kafle. Kolejna kondygnacja prezentuje historię aglomeracji od lokacji aż do XVII wieku. Ekspozycja zawiera przede wszystkim archiwalia, fragmenty wodociągu, renesansowe kafle i wspaniały Krzyż Trybunalski. Na trzeciej kondygnacji ukazano dzieje Lublina od XVII do do XIX wieku. Turyści podziwiać mogą piękne zegary kaflowe, klucze miasta, obrazy i pamiątki po powstaniach. Z kolei czwarta kondygnacja to XIX i XX wiek. Można zobaczyć tam portrety mieszkańców, fotografie, zbiory związane ze szkolnictwem, reklamówki dawnych lubelskich firm, przedmioty więźniów. Natomiast piąta kondygnacja to przede wszystkim przedwojenny Lublin oraz piękna panorama miasta, którą można zobaczyć "na żywo".

Warto także zwrócić uwagę na umieszczony w Bramie Krakowskiej dzwon zegarowy, który pochodzi z XVI wieku. Na Starym Mieście znajduje się także Muzeum Literackie im. Józefa Czechowicza. Ono również jest oddziałem Muzeum Lubelskiego. Znajdują się tu przede wszystkim eksponaty związane z życiem i działalnością Czechowicza, ale także innych lubelskich pisarzy. Można tu zobaczyć liczne rękopisy, wydawnictwa, materiały naukowe itd. Najciekawsze są chociażby rękopisy Juliana Tuwima, fotografie, stare czasopisma i księgozbiór, który liczy około 10000 pozycji. Główna wystawa muzeum nosi nazwę: "Józef Czechowicz – 1903-1939". Dla osób, które chcą bardziej poznać to piękne miasto, noclegi są dostępne w pobliżu muzeów. Warto zatem zatrzymać się tu na dłużej niż tylko jeden dzień. Zabytków, muzeów oraz innych atrakcji nie brakuje, a każdy na pewno znajdzie coś, co go szczególnie zainteresuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>