Śladami bitwy gorlickiej

Bitwa Gorlicka 1915 roku to jedna z największych batalii I wojny światowej. Jednak mało kto pamięta obecnie o tym, że tak decydujące starcie, na miarę Sommy, Verdun czy Tannenbegru rozegrało się w Beskidzie Niskim, na ziemiach polskich. Przypomnieć o tym może właśnie wycieczka do Gorlic. Bitwa była decydującym momentem dla południowej części frontu wschodniego I wojny światowej. Jej genezy należy upatrywać w początkach wojny, gdy pod koniec lata 1914 r. zaczął się kształtować front pomiędzy carską Rosją i państwami Osi. O ile jednak na północy Niemcy i Austriacy odnosili znaczne sukcesy (bitwa pod Tannenbergiem), o tyle na południu Rosjanie mocno się trzymali, a nawet przesuwali linię frontu na zachód. Zima 1914/1915 r. upłynęła pod znakiem częstych ostrzałów i lokalnych potyczek w miasteczkach przyfrontowych – jednym z nich były Gorlice, które pozostawały pod okupacją rosyjską, ale już przedmieście Magdalena było w rękach C. K. Armii.

Ta sytuacja wyczerpująca dla mieszkańców, utrzymywała się przez wiosnę 1915 roku, kiedy to dowództwo wojsk Osi zdecydowało się na atak i próbę przełamania frontu. Ofensywa rozpoczęła się 2 maja 1915 roku o godz. 6:00 rano ostrzałem artyleryjskim z okolicy Gorlic, Łużnej i Sękowej. Po kilkugodzinnej kanonadzie wojska austriackie wdarły się do miasta, które po kilku dniach zostało ostatecznie odbite. Walki w Gorlicach zapoczątkowały ofensywę wojsk Osi, które nabrały w maju wielkiego rozpędu i w lecie dotarły aż w okolice Lwowa. Zarówno Gorlice jak i okoliczne wsie oraz wzgórza, są pełne pamiątek po tragicznych dniach 1915 r. Przede wszystkim są to cmentarze wojenne – ich liczbę szacuje się na ponad 200. Największy i najsłynniejszy z nich znajduje się na wzgórzu Pustki w Łużnej. Ponadto w Gorlicach umieszczono szereg tablic pamiątkowych, a liczne eksponaty związane z bitwą są wystawione w muzeum nieopodal rynku. Wspomnienia dawnych dni ożywają szczególnie co roku z pierwszych dniach maja, kiedy mają miejsce liczne wydarzenia upamiętniające bitwę, a ulicami Gorlic chodzą grupy rekonstrukcyjne w strojach z epoki, które następnie udają się do Sękowej aby odegrać epizod z bitwy 1915 r. Warto znać historię. I właśnie dlatego trzeba odwiedzić Gorlice. Baza noclegowa w mieście jest dobrze rozbudowana – pensjonaty, hoteliki, a nawet prywatne kwatery zapewniają spokojne i komfortowe noclegi dla turysty. Nie ma zatem na co czekać, ale trzeba wyruszyć do Gorlic by poczuć na własnej skórze historię tego niezwykłego miasta.

Jedno przemyślenie nt. „Śladami bitwy gorlickiej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>