Szlakiem ludowej rzeźby po okolicach Białego Dunajca

Swoim pięknem oczarowała nas Krynica (http://123nocuj.pl/krynica14/), w której mieliśmy okazję być gośćmi. To oczywiście nie jedyna miejscowość w Małopolsce, która cieszy się uznaniem wśród turystów. Dzisiaj zabieramy Was w najpiękniejszy w Polsce obszar górski. Podhale znane jest z olbrzymiej różnorodności wszelkiego rodzaju lokalnych artystów – rzeźbiarzy, gawędziarzy, malarzy czy poetów. Jeden z nich, znany na całym Podhalu rzeźbiarz Wojciech Kułach Wawrzyńcok był blisko związany z Gliczarowem Dolnym w gminie Biały Dunajec. W Gliczarowie się urodził i tam też spędził większość życia.

Szlak imienia W. K. Wawrzyńcoka trudno nazwać szlakiem w potocznym rozumieniu. To szereg pojedynczych obiektów, stanowiących jego spuściznę, rozmieszczonych w wielu podhalańskich zakątkach. Wawrzyńcok był przede wszystkim rzeźbiarzem, do tego samoukiem. Jego ulubionym materiałem było oczywiście drewno, ale nie stronił także od kamienia, co było znacznie rzadziej spotykane w tym regionie. Jego twórczość to jednak nie tylko rzeźba, to także wyrób mebli i inkrustowanych strzelb. Tych ostatnich nie zachowało się zbyt wiele, a uchodziły za arcydzieła sztuki rusznikarskiej tamtego okresu. Na jego twórczość znaczny wpływ miała piesza pielgrzymka do Rzymu, gdzie poraził go ogrom i bogactwo tamtejszej architektury i rzeźby. Wprawne oko pasjonata ludowej podhalańskiej sztuki, z pewnością wypatrzy ślady tej fascynacji włoskim barokiem w wielu pracach Wawrzyńcoka. Jego najbardziej znanym osiągnięciem jest postawienie 3 drewnianych ołtarzy w kościele pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej (https://www.google.pl/maps/) przy ul. Kościeliskiej w pobliskim Zakopanem.

Jednak w całej okolicy możemy spotkać, czasami nie mniej bogate kapliczki, świątki czy krzyże jego autorstwa. Żeby wszystkie zlokalizować i odwiedzić może być nam potrzebne więcej czasu niż jeden dzień, warto więc zarezerwować sobie nocleg w Białym Dunajcu (http://meteor-turystyka.pl/noclegi,bialy-dunajec,0.html), który idealnie wpisuje w szlak śladami najbardziej znanego z podhalańskich ludowych rzeźbiarzy. Tutejsza baza noclegowa na pewno zaspokoi potrzeby każdego turysty lubującego się w tropieniu śladów lokalnej sztuki.

Biały Dunajec to miejsce, gdzie znajdziemy kilka eksponatów z bogatej spuścizny rzeźbiarza. Jest to kapliczka oraz kilka krzyży rozrzuconych po miejscowości. Jeżeli już zmęczymy się wyszukiwaniem krzyży czy świątków, które czasami trudno zlokalizować bez skorzystania ze wskazówek tubylców, warto odpocząć w jednym z kameralnych dunajskich gościńców. Skosztujemy tam miejscowych specjałów, jak chociażby dań z dodatkiem oscypka, które to stanowią kulinarną spuściznę tych ziem.

2 przemyślenia nt. „Szlakiem ludowej rzeźby po okolicach Białego Dunajca

  1. Biały Dunajec to naprawdę fajna lokalizacja, dobre miejsce wypadowe w góry i na nocleg, bo znacznie tańszy niż w Zakopanem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>