Turystyka religijna na Podlasiu

Podlasie to region o niezwykle ciekawej historii, przez który przechodzili w przeszłości przedstawiciele wielu odmiennych narodów, kultur i religii. Do dziś można tu znaleźć kościoły i cmentarze rzymskokatolickie, świątynie prawosławne, a także pozostałości po żydowskich synagogach czy tatarskich meczetach. Dla miłośników historii i zabytków jest więc prawdziwą perłą.

Najwięcej obiektów kultu posiada na Podlasiu oczywiście Kościół Katolicki – wyznanie rzymskokatolickie dominuje na tych terenach od zawsze, a obecnie zdecydowaną większość mieszkańców stanowią Polacy. Wśród chętnie odwiedzanych miejsc pielgrzymkowych należy wymienić Różanystok i Wasilków z sanktuarium znanym szerzej jako "Święta Woda". W ostatnich latach największą popularność zyskała jednak Sokółka – miejsce, w którym przed kilku laty miał się wydarzyć cud eucharystyczny polegający na zamianie fragmentu Hostii w tkankę mięśniową i krew. Liczne pielgrzymki odwiedzają również Kalwarię zlokalizowaną nieopodal wsi Serpelice.

Jednak inne religie również mocno zaznaczyły swoją obecność na Podlasiu. Najłatwiej jest znaleźć zabytki związane z prawosławiem – potwierdzają to piękne cerkwie w Hajnówce, Sokółce, Białymstoku i wielu innych miejscowościach regionu. Najważniejszym miejscem jest jednak Góra Grabarka – sanktuarium nazywane "prawosławną Częstochową", ściągające tłumy pielgrzymów z Polski, Białorusi, Ukrainy i Rosji, a także sporo turystów. Równie interesujący jest ślad pozostawiony przez muzułmańskich Tatarów. Kruszyniany i Bohoniki – te dwie wsie mogą poszczycić się posiadaniem małych drewnianych meczetów oraz muzułmańskich cmentarzy. To jedyne tego typu zabytki w Polsce.

Ziemia podlaska to region rozwijający się turystycznie. Usługi świadczone w tej branży stoją na wysokim poziomie, a infrastruktury z roku na rok przybywa. Znalezienie noclegu w hotelu, pensjonacie czy zajeździe nie stanowi najmniejszego problemu. Dużo możliwości dają również prywatne kwatery – kresowiacy są znani z gościnności, zwłaszcza jeśli chodzi o wspaniałe tradycyjne potrawy i napoje (prywatne noclegi w wyszukiwarce Meteora). Studenci, harcerze i turyści bardziej samodzielni mogą również skorzystać z oferty miejscowych pól namiotowych, campingów oraz schronisk młodzieżowych i harcówek. Warto podkreślić, że jest to jedno z najtańszych regionów Polski, jeśli chodzi o noclegi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>